Total Pageviews

Monday, September 30, 2013

So you think you can't afford ORGANIC meat, but you can afford fast food....

I was recently talking with a friend of mine and she was telling me about her diet.  She said, "I only eat at Chick-fil-A occasionally, but no other fast food or out to eats".  As we continued discussing her other habits, I mentioned buying fresh wild fish to add to her weekly routine.  Her reaction was, "oh that is too expensive, it's at least $9/lb".  While this is true, I began to think about these two opposing views, fast food being an ok choice, and fresh fish being a too expensive choice.  So I've decided to do some investigating on the cost of eating fast food because there is absolutely not one person I know who does not eat some form of fast food.  My family has completely given up fast food and for about three weeks now we have not eaten out at all.  I'm extremely pleased with the outcomes.  My motivation comes mainly from the results of eating out even at "nice" places.  Each time we would dare to eat out, I would literally feel sick after wards and all night.  It seemed worth it for the luxury of not having to cook or clean, but now I've decided it's just not worth it.  The cleaner you eat the cleaner you will want to eat! Ok, back to my fast food findings. This will knock your socks OFF!!!

These are my motivating factors!!

I actually called McDonalds and Chickfil-A to confirm prices and serving sizes!1/2 lb hamburger from

McDonalds = $4.69,  this translates to you are paying $8/lb* in beef!!

Organic beef at Costco (not 100% grass fed, but close) = $4.50/lb

Harry's 100% Grass fed beef = $8.99/lb

*I chose the 1/2lb hamburger because that is supposed to be the best "value" item on the McDonald's list.  To be fair and super generous in my calculations I subtracted .69 for the bread and condiments which leaves $4 for a half pound of meat, double that to figure you are paying $8/lb of meat.  Meat is the most expensive items at any restaurant, not that cheap GMO bread or lettuce and tomato.


Chickfil-A Sanwhich = $3.16, at 5oz of meat this translates to you are paying $9/lb-$10/lb* for chicken
Chickfil-A Nuggets 12 count = $4.25, at 6oz this equals $11/lb for chicken

Organic chicken at Costco = $2.50/lb for a whole bird or $6/lb for a package of breasts

*I called a sweet lady at Chickfil-A and had her weigh a piece of chicken out for me that they use on the Chickfil-A sandwich.  She could not find the amount otherwise.  She told me it was 5.1oz but their regulations were between 4-5oz of meat.  So it's not a perfect number on each sandwich, so I went with the most generous portion which would be 5oz for my calculations.  There are 16oz in a pound.  5oz X 3.2 = 16 oz = lb.   $3.16x3.2 =$10.  I'm saying between $9-$10 for the purpose of not knowing if you get a 4oz portion or a 5oz, you pay the same thing, but some people would argue the bun, butter, and pickle should be worth something so I'll give a range amount here.  You get the point though!

 Let's say the average person goes to eat fast food twice per week due to time issues and conveince.  They would be spending just as much on their dinner as the health guru buying fresh fish and organic beef/chicken at Whole Foods or Costco!  Well you say, that is only twice per week, the other times I'm spending way less.  Not true if you buy the organic meat at Costco.  Please don't buy cheap meat from factory farms.  Have you seen the movie Food Inc?!!!  I really don't think you can beat those Costco ORGANIC prices unless you buy a half cow and have a mega freezer.  So I hope I've sold you on the idea that if you can afford fast food, then you can afford organic meat!  I hope you consider changing over to eating zero fast food and all organic meats, eggs, and any dairy products.  Those are the most expensive ones to start with and in fact the most important.  Keep following me on here for recipes that are fast and easy!  In the mean time, throw an organic hamburger patty or piece of fresh fish in a pan and in the amount of time it takes you to go through a drive through, you can have a way healthier dinner!

My grill with some fresh fish! I seriously buy it, put it in a zip lock bag with some olive oil, fresh lemon juice and minced garlic and sea salt.  Then let it sit in the bag for about the time it takes to heat the grill up, throw it on and in 10 minutes you have the most delicious mouth watering fish ever!! So easy!

No comments:

Post a Comment